Takmer kompletný zoznam linkbuilding stratégií – 2. časť

Máme tu pokračovanie stratégií budovania spätných odkazov. V prvom článku o budovaní odkazov – 1. časť som predstavil úplné základy. Dnes sa pozrieme na pokročilejšie techniky.

Linky na základe schválenia

Na internete existuje množstvo možností a miest, kde pridať odkaz na Vašu stránku, na niektorú časť jej obsahu, obrázok, alebo čokoľvek iné. Väčšinou toto odkazovanie podlieha schváleniu.

Adresár článkov

Niektoré z Vašich zaujímavých článkov, alebo noviniek z blogu môžete pridať na stránky, ktoré združujú takéto texty. Aj keď neprinesú veľkú hodnotu, občas je odkaz z takýchto článkov celkom cenný. Na oplátku získate pár odkazov z článkov, alebo z Vášho profilu, ktorý takmer každá z takýchto stránok vyžaduje vyplniť ako podmienku registrácie na to, aby ste mohli takýto obsah pridávať.

Web 2.0 stránky

Web 2.0 stránky sú podobné ako adresáre článkov, avšak navyše môžete pridávať obrázky, videá, alebo iný interaktívny obsah, ktorý odkazuje na Váš web. Zvyčajne posúvajú v odkazoch vyššiu hodnotu, ako adresáre článkov, aj keď záleží tiež na autorite ich domény. Napríklad Facebook.com, Pinterest.com a podobné stránky.

Stránky združujúce tlačové správy – PR stránky

Pridaním zaujímavého obsahu na stránky, ktoré združujú tlačové správy, môžete získať pár odkazov z textu. Niektoré z týchto správ sú platené, niektoré sú zdarma. PR zdarma sú väčšinou bezcenné.

Stránky združujúce tzv. infografiku

Ak tvoríte takúto grafiku, môžete veľmi jednoducho získať spätný odkaz. Pridajte ju do takýchto adresárov, alebo blogov. Ak by ste nevedeli, kde takéto nákjdete, pozrite si stránky Paddy Moogana, kde nájdete zoznam niekoľkých. Na Slovensku je tento spôsob nie príliš využívaný, získajte teda náskok pred konkurenciou.

Adresár firiem

Ako mnoho všeobecných web adresárov, aj tento spôsob prináša možnosť získania spätného odkazu. Vlastne niekedy ani nepotrebujete firmu, stačí len webstránka a získate odkaz na homepage domény.

Pridávanie videa

Ak máte zaujímavý video obsah, ktorý chcete zdieľať, aj toto je samozrejme zaujímavý spôsob získania spätných liniek. Niektoré stránky prinášajú možnosť vloženia videa. Odkazy sú síce väčšinou len z popisu videa a no-follow (Youtube), ale hodnota v nich je. Ak chcete ušetriť spústu času a zdieľať videá vo veľkom, vyskúšajte službu http://www.oneload.com/. Je stvorená na zdieľanie videa po mnohých stránkach.

Úzko profilové adresáre

Ako opozitum pre všeobecné adresáre stoja tieto špecifické. Akceptujú pridanie iba takých liniek, ktoré splňujú prísne kritériá. Napríklad firmy zo Stredoslovenského kraja, stránky o umení a podobne. Niektoré sú spoplatnené. Hodnota takéhoto odkazu je zvyčajne vysoká.

Hodnotenia užívateľov

Stránky, kde užívatelia môžu hodnotiť produkty, firmy, služby, alebo čokoľvek iné samozrejme zároveň obsahujú aj linky na konkrétne ukážky hodnotených predmetov. Niektoré z nich sú follow, niektoré no-follow. Vyznačujú sa však najmä vysokou mierou prekliku a generujú tak zaujímavú návštevnosť. Hodnota takéhoto odkazu väčšinou nie je vysoká.

Adresáre webkamier

Väčšinou stránky, ktoré združujú prevádzkovateľov webkamier majú vysokú hodnotu. Ak prevádzkujete webkameru, môžete takýchto liniek pár získať.  Napríklad pár webkamier je prevádzkovaných na diaľniciach, sú namierené aj na prírodné krásy a podobne zaujímavé scenérie. Môžete urobiť niečo podobné aj Vy. Zdieľanie niečoho zaujímavého prinesie návštevnosť aj kvalitné spätné odkazy.

Stránky, kde je možné pridať Vami vytvorené logá, alebo Vaše logá

Väčšina z Vás má firemné logo. Vložte ho do adresára lôg a tým získate spätný odkaz.

Napríklad  TheLogoMix.com. Tu ho môžete pridať.

Adresáre webov s pridávaním zdarma

Je ich množstvo. Jedinou podmienkou je mať aktívny web. Pretože tieto odkazy je ľahké získať, je veľmi pravdepodobné, že neprinesú vysokú hodnotu spätného odkazu. Stále však existujú adresáre webov, ktoré majú aj vysoký trustrank a posúvajú  aj vysokú hodnotu PR.

Adresáre webov s iným jazykom, akým je lokálny

Ak máte web, ktorý je multijazyčný, využite možnosť zapísať ho do adresárov firiem, alebo webov v inom jazyku. Taliansky adresár Hello Dir.

Zoznam RSS kanálov

Pridajte RSS kanál, ak ho prevádzkujete, do týchto RSS agregátorov. Je ich neuveriteľné množstvo. Zoznam napríklad tu. Aj keď tieto linky nevedú priamo na Váš obsah, prenášajú PR šťavu do RSS na Vašom webe. Chcete príklad – www.Feedage.com. Pridať RSS (najskôr musíte vytvoriť účet).

Adresáre blogov

Máte blog ? Pridajte do agregátora blogov. Bohužiaľ, niekedy je ťažké zistiť, ktoré sú kvalitné a ktoré sú len odpadom. Ako príklad zahraničných uvediem kvalitný AllTop.com. Prihláste sa a vložte svoj blog.

Podcast agregátory

Čo je to Podcast ? – Vysvetlenie dáva Wikipedia.

Ak prevádzkujete podcast, pridajte ho do adresára podcastov. Napríklad PodcastDirectory.com. Pridať.

 Adresáre šablón a tém

Pri návrhu WordPress témy alebo šablóny máme výbornú šancu ako získať niekoľko vhodných odkazov z adresárov.

Pokiaľ ide o WordPress tému, môžete ich vložiť do stránok, ktoré zrdužujú WordPress témy, čo Vám zaistí zopár vysoko-kvalitných nofollow odkazov (nebudem ale uvádzať veľké množstvo príkladov)

Príklad: free-css.com

Poznámka: Nezabudnite zahrnúť odkazy na Vás, ako na tvorcu v šablóne, pretože niekedy je to jediný spôsob, ako získať spätné odkazy. Najčastejšie umiestnenia odkazov na weboch sú v pätičke alebo v sidebare.

CSS/HTML5

Je mnoho CSS galérií, do ktorých môžete vkladať odkazy na Vaše CSS projekty.  Samozrejme pokiaľ viac popracujete na návrhu Vášho webu alebo blogu. Taktiež existuje niekoľko HTML5 ukážok stránok, od ktorých tiež môžete získať odkazy.

Vloženie multimédií

Ak máte zaujímavý PDF dokument, prezentáciu v Power Pointe, Wordovský dokument, alebo aj nejaký iný, môžete ich vložiť do týchto webov a získať spätné odkazy. Musíte umiestniť odkazy do Vašich dokumentov, napríklad na prvý slide prezentácie Power pointu alebo do prvej strany PDF dokumentu.

Príklady: Slideshare, Scribd, and Issuu.

Poznámka: Hoci môžete získať odkaz z každého profilu, nie som si na 100% istý, že Google počíta s týmito odkazmi. Som si na 99% istý, že odkazy Scribdu tam sú, ale viem, že sú nofollow. Taktiež odkazy profilu na Scribd-e a Slideshare-y sú nofollow.

Platené adresáre

Niektoré adresáre firiem/webov sú platené. Zaradenie do databázy Vás bude niečo stáť. Niektoré z nich dávajú spätné odkazy a niektoré nie, aj keď sú platené.

Príklad: The Yahoo Directory.

Adresáre webových aplikácíí

Ak máte online nástroj alebo aplikáciu, môžete pre ňu získať odkaz. Ak rozmýšlate nad vytvorením, vedzte, že môže byť taktiež použitá ako upútajúci odkaz (návnada). Príklad: Go2 WEB 20.

Adresáre E-kníh

Ak ste už napísali zopár e-kníh, alebo to plánujete, je celkom slušné množstvo adresárov e-kníh, z ktorých sa dajú vytiahnuť odkazy.

Príklad: E-BooksDirectory.com

Adresáre Iphone aplikácií

Ak máte Iphone aplikáciu, môžete dostať pár jednoduchých odkazov. Jednoduchá vec je vytvoriť aplikáciu, ktorá sa tvári ako mobilná RSS čítačka (táto aplikácia z SPI blogu je super príklad)

Príklad: Appolicious

Takmer kompletný zoznam linkbuilding stratégií - 1. časť
PR články ako SEO podpora - bude to mať zmysel v budúcnosti ?
Optimalizácia pre vyhľadávače - SEO - pre začiatočníkov 2.
Marketing na internete
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php