Takmer kompletný zoznam linkbuilding stratégií – 1. časť

Pokúšam sa dať dohromady pomerne ucelený zoznam linkbuilding stratégií, ktoré síce sú na internete čiastkovo zverejnené, ale mám ambíciu ich zhromaždiť úplne. Získavanie spätných odkazov – teda linkbuilding – má dominantný význam pri zlepšovaní pozícií na Googli a raste návśtevnosti. Článok bude mať pokračovania, pretože tých stratégií je naozaj veľa.

Základy

Vytvorte si blog

Vytváranie obsahu na blogu, ći už externom, alebo internom dáva možnosti na získanie spätných odkazov pre Váš web. A to nielen vedome vytvorených Vami, ale máte predsa aj šancu získať prirodzené odkazy z externých stránok, ak jeho obsah niekoho zaujme.  Nehovoriac o tom, že v dnešnom on-line prostredí je blog akousi nutnosťou.

Vytvorte si RSS kanál

Ak váš blog beží na niektorom z populárnych systémov pre správu obsahu, budete už mať RSS kanál vytvorený automaticky. Ak nie, vytvorte si ho. Ak tak urobíte, vložte ho do Feedburner.com, a tým získate navyše štatistické údaje o svojich čiatateľoch.

A ako teda získate spätné linky ? Na internete je množstvo stránok, ktoré Vám umožňujú vložiť svoj RSS kanál. Niektoré to dokonca robia automaticky bez Vášho súhlasu, čo ale nie je na škodu, práve naopak. Nezabudnite však do svojich stránok na blogu vložiť odkazy na iné stránky na Vašom webe. Takýmto spôsobom získate jednoducho spätné odkazy bez väčšej námahy.

Prelinkovanie

Máte stránky a príspevky na vašich webových stránkach, tak si nich vyťažte maximum ! Interné odkazy sú naozaj obrovskou príležitosťou pre budovanie liniek. Túto stratégiu väčšina ľudí prehliada, ale ja Vám radím, urobte to ! Ujistite sa, že obsah Vaśich stránok obsahuje odkazy na iné stránky na Vašom webe.  Tiež, ak máte viac webov, prepojenie pomôže – nie však z pätičky, alebo sidebaru, ale priamo z textu stránky, alebo príspevku na blogu. (ak nie sú úplne irelevantné a nesúvisiace).

Stránky so zdrojmi materiálov

Niektorá správci stránok uvádzajú na weboch linky na stránky s materiálmi. Podstatou tejto taktiky je, že na svojom webe uvediete zaujímavé možnosti materiálu na stiahnutie a požiadate týchto správcov o pridanie linky. Táto taktika vyžaduje dlhší čas a hľadanie, dôležité je však vedieť, že zverejnenie zaujímavého obsahu na stiahnutie na Vašom webe si aj “samé” dokáže nájsť spätné odkazy.

Pretože nie je jednoduché len tak požiadať o linku z inej stránky, ktorá vedie k Vášmu materiálu na stiahnutie, je táto taktika účinná len v kombinácii s ostatnými možnosťami získavania spätných odkazov. Popularita webu znásobuje efekt tejto taktiky.

Profilové odkazy

Ak sa zaregistrujete na akejkoľvek komunitnej stránke, takmer každá z nich ponúka možnosť uviesť  odkaz na Váš web vo vašom profile. Treba tiež povedať, že nie každý takýto odkaz je kvalitný. Určite však medzi kvalitné patrí odkaz z Facebooku, Google+, Twitteru, PinInterestu, študenstkých profilov na univerzitách a podobne.

Požiadajte svojich známych o spätný odkaz

Či už ide o  Vašich priateľov, príbuzných, zamestnancov, kolegov, obchodných partnerov, klientov, alebo kohokoľvek iného, ​​spýtajte sa ich na odkaz. Využite výhodu, že budú ochotní uviesť na ich web odkaz na ten Váš.

Uľahčite ľuďom to, ako na Vás odkazovať

Ak chcete, aby ľudia odkazovali na vás, zjednodušte im to. Napríklad vytvorte stránku, kde bude pre nich pripravený HTML skript, ktorý priamo vložia na svoj web. Navrhujem buď vytvoriť odkaz “Kliknite sem – tu je firma XYZ” . alebo pomocou malého javascriptom generovaného HTML na konci každého článku.

Táto technika je fajn, pokiaľ podnikáte v odvetví, kde sa predpokladá istá neznalosť tvorby HTML. Ak však píšte blog, alebo web o podnikaní na internete, vytváranie odkazu nie je potrebné, čitateľ sám dokáže linkovať na zaujímavý obsah bez pomoci.

Preskúmajte konkurenciu

Veľký kus svojho času venujte skúmaniu spätnáých odkazov, ktoré má Vaša konkurencia. Zatiaľ čo niektoré ich odkazy sú nedosiahnuteľné, ostatné Vám môžu poslúžiť ako vhodná inšpirácia.

Ako nástroj zdarma na získanie prehľadu o spätných odkazoch akejkoľvek stránky pomôže http://backlinkwatch.com/. Alebo ako jeden z platených nástrojov určite stojí za zmienku SEOmoz webu Explorer.

Externé odkazy

Externé odkazy sú prirodzené a pomôžu. Pre vyhľadávacie roboty je prirodzené, že stránka obsahuje aj externé odkazy. neprirodzene skôr vyzerá web bez externých odkazov. Nevytvárajte však kvantá takýchto odkazov. Viac o externých odkazov bude popísané v ďalších častiach tohto “seriálu”.

Ľudia musia vidieť o čom píšete

Samozrejmosťou je, že zaujímavý obsah priťahuje spätné odkazy. Ako sa však ľudia majú o ňom dozvedieť ?

Využite sociálne siete, newsletter, informuje o webe e-mailom, dajte vedieť svojim známym. Takto prinútite ľudí vidieť a spoznať Váš web. Budovanie vzťahov vždy predchádza tomu, aby boli ochotní uviesť spätný odkaz na Vás.

Budujte vzťahy

To je prvok najvyššej dôležitosti. Spoznajte ľudí okolo seba, v oblasti Vášho podnikania. Budovanie vzťahov s nimi je kľúčové. Ako to robiť, uvediem v ďalšom pokračovaní, kde pôjdem viac do hĺbky o tom, aké sú spôsoby budovania vzťahov. Vždy sa tvrdilo – “to nie je o tom, čo viem, je to o tom, koho poznám”.

Optimalizácia pre vyhľadávače - SEO - pre začiatočníkov 2.
Optimalizácia - SEO - pre začiatočníkov 1.
Čo je to vlastne internetový, alebo webový marketing ?
Marketing na internete SEO-optimalizácia web stránok Vyhľadávače
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php