Rýchlosť načítania stránky môže byť faktorom pre ranking v 2010

Zaujímavé čítanie som objavil WebProNews, kde autor predstavil možnosť zmeny vyhľadávajúceho algoritmu Googlu. Pravdepodobne nastane to, že stránky, ktoré sa načítavajú dlhšie, budú radené vo výsledkoch vyhľadávania nižšie. Celý článok, nakoniec aj diskusia k nemu a priradené názory Matta Cuttsa, šéfa Webspam tímu v Googli mňa osobne presvedčili, že to má svoje opodstatnenie.

Pôvodná iniciatíva Larryho Pagea, zakladateľa Googlu, a tiež akéhosi pôvodného vizionára toho, ako asi by mal internet v budúcnosti vyzerať, dáva tušiť, že rýchlosť načítavania stránky zrejme nebude len tak ´eventualitou´ ale asi zrejme faktom pri rankingu stránok na SERPe.

  • Larry Page once said he envisioned a web that could be surfed as easily as flipping through the pages of a magazine.

– Larry page si predstavoval internet, ktorú budeme môcť prehliadať tak rýchlo, ako stránky magazínu.

Ale čo má doparoma spoločné radenie stránok s rýchlosťou ? Veď predsa donedávna kadejakí špecialisti tĺkli do hlavy, že obsah je kráľ, buďte relevantní, píšte zaujímavo … čo s tým má rýchlosť ? Aj v diskusii k tomuto článku na WebProNews sa našiel jeden, ktorý argumentoval podobným spôsobom !

Skúsme uvažovať inak. Matt Cutts hovorí :

  • “Historically, we haven’t had to use it in our search rankings, but a lot of people within Google think that the web should be fast,” says Cutts. “It should be a good experience, and so it’s sort of fair to say that if you’re a fast site, maybe you should get a little bit of a bonus. If you really have an awfully slow site, then maybe users don’t want that as much.”

Dlhodobo sme nemuseli zohľadňovať rýchlosť vo výsledkoch vyhľadávania, ale mnoho ľudí z Googlu si myslí, že web by mal byť rýchlejší. Bude to lepšia skúsenosť a je fér, že ak je Váša webová stránka rýchlejšia, mali by ste dostať malý bonus. Ak máte hroznú a pomalú stránku, je pravdepodobné, že návštevníci ju nebudú mať tak radi.

A v tom je pointa – výsledky vyhľadávania sú predsa servírované pre ľudí, pre potenciálnych návštevníkov. A aké výsledky by im mal vyhľadávač ponúknuť ? Zhluk nejakých pomalých stránok, alebo weby, ktoré sa im načítajú tak rýchlo, ako keď prehliadate stránky magazínu ?

A ešte niečo navyše – nástroj na meranie rýchlosti stránok, ktorý navyše dáva opatrenia pri vzniknutých slabých stránkach testovaného webu.

Čo bude vplývať na pozície vo výsledkoch vyhľadávania v budúcnosti
Optimalizácia pre vyhľadávače - SEO - pre začiatočníkov 2.
Je moja webová stránka SEO priateľská ?
Vyhľadávače
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php