Prečo nekopírovať texty z iných webov

Akým textom vyplniť webové stránky ? Mnohé firmy, marketingový pracovníci, alebo jednoducho jednotlivci prevádzkujúci svoj web sa určite stretli s dilemou – dať si tú námahu a venovať mnoho času vytvoreniu vlastného pútavého textu, alebo si miernym podfukom zabezpečiť texty – tak trochu podvodom – skopírovaním z iných stránok.

Obe možnosti splnia svoj cieľ – návštevník vždy pri návšteve webovej stránky nájde nejaké informácie. Keď však dôkladne zanalyzujeme spomínaný druhý prípad, zistíme, žeproblémom nie je iba hrozba z porušenia autorských právpôvodného vlastníka textu. V nasledujúcom texte sa dozviete, akým nástrahám môžete čeliť, keď sa pokúsite plniť svoje webové stránky textom už niekde zverejneným.

Problém autorských práv

Bez súhlasu autora je minimálne neetické, ak nie zakázané používať jeho myšlienky. Na internete je však veľmi problematické dokázať vlastníctvo textov a myšlienok, a preto je pokušenie prevzať  pôvodný text veľkým pokušením a zjednodušením si práce. A samozrejme tiež ušetrením množstva času.

Kto na mňa príde, že som skopíroval iba pár viet ?

Nikto ! Presnejšie povedané, nikto na to nepríjde tak, že by kontroloval všetky weby zámerne. Dá sa na to však príjsť náhodne. Veď si len skúste, vážený čitateľ náhodne zvoliť webstránku akejkoľvek firmy, vyberte akékoľvek slovné spojenie z textov, ktoré zverejňujú na webe a zadajte ho do Googlu. Predpokladám, že výsledky hľadania Vám spravia obraz o tom, kto kopíruje, alebo kto je kopírovaný. Čo si pomyslíte o serióznosti takej firmy ?

A čo sa stane, keď skopírujem úplne celý text z iného webu ?

Nič ! Presnejšie povedané zo začiatku sa nič nestane. Takúto praktiku môžete odhaliť tiež pomocou Googlu. Takýto “tvorca textov” však riskuje oveľa viac, ako iba povesť svojej firmy. Čo konkrétne riskuje ? Pokúsim sa to vysvetliť úplne od podlahy. Predstavte si firmu, ktorá existuje už 10 rokov. 10 rokov vlastní webové stránky http://www.velka-bodka.sk. Vytvorila kvalitné texty tak, že na vyhľadávané frázy “bodka” a “velka” sa v Googli zobrazuje na prvom mieste. Potom príde konkurencia. Založí si webové strány na doméne http://velka-bodka-nova.sk. Skopírovala všetky texty zo stránky http://velka-bodka.sk. Predpokladá, že bude ona na prvom mieste vo vyhľadávači Google. Technicky by to tak malo byť, pretože Google priaznivo hodnotí stránky, ktoré sú takzvané “fresh” – čerstvé. A napriek tomu sa to nestane. Prečo ? Odpoveď je uvedená v nasledujúcom odstavci.

Ako rieši problém duplicitného obsahu vyhľadávač (Google)

Google biznis okrem iného stojí na vyhľadávaní. Na kvalitnom vyhľadávaní. Preto je samozrejme jeho snahou vyhľadávací algoritmus zlepšovať. Ako by ste sa pozerali na kvalitu vyhľadávača, keby kopírovanie úspešných textov stačilo na to, aby sa plagiátor dostal vo výsledkoch vyhľadávania na popredné miesta ?Googli sa snaží svoj vyhľadávací algoritmus proti takýmto praktikám obrniť. Ako to funguje ? Celý obsah internetu Google prehľadáva pomocou niekoľkých botov, pavúkov, alebo spiderov. Či už ide o nové stránky, alebo už zabehnuté. Sú to súbory kódov, ktoré majú okrem iného za úlohu nájsť obsah webových stránok a následne ho zaindexovať. Zo zaindexovaných stránok následne Google vyberá tie relevantné vzhľadom na zadané slovné spojenia vo vyhľadávaní. Ak narazí na stránky, ktorých obsah vyhodnotí ako totožný, potom ten zaindexovaný neskôr (asi vznikol kopírovaním pôvodného) nezobrazí vo výsledkoch vyhľadávania, ale ponechá ho v takzvanom supplemental indexe (doplnkové výsledky). Návštevníkovi táto stránka nebude ponúknutá vo výsledkoch vyhľadávania. A to všetko preto, lebo vyhľadávací algoritmus Googlu je na takéto praktiky stavaný.

Optimalizácia pre vyhľadávače - SEO - pre začiatočníkov 2.
Súčasné trendy moderného web dizajnu
Čo je to vlastne internetový, alebo webový marketing ?
Vyhľadávače
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php