PR články ako SEO podpora – bude to mať zmysel v budúcnosti ?

Google oznámil na konci februára tohto roku novú zmenu vyhľadávajúceho algoritmu. Bude mať vplyv na radenie stránok. Už nebude brať do úvahy v takej miere (alebo vôbec) spätné linky z nekvalitného obsahu. Nekvalitným obsahom sa myslia odkazy z linkafariem (tie už boli v minulosti eliminované) a tiež odkazy z dnes veľmi populárnych PR webov.

Táto snaha Googlu bola opísaná aj napríklad tu: http://www.adotas.com/2011/02/google-breaks-up-with-content-farms/. Google ju nazýva Panda Update a zatiaľ testuje na indexe Google.us. Uvidíme, kedy sa dostane aj na Google.sk. Ak sa to tak stane, linky z PR webov/ PR fariem budú mať veľmi nízku hodnotu. Poklesnú vo vyhľadávaní aj tie stránky, ktorých linkový profil je z prevažnej väčšiny tvorený takýmito odkazmi.

PR weby – kedy ide o nekvalitný obsah

Ak ide o weby, ktorých obsah je takmer na 100% tvorený PR textami, ktoré zaznamenávajú nízku návštevnosť, ich obsah rastie veľkou rýchlosťou a prevažujú externé linky, je zrejme aj pre Google roboty ľahké zistiť, že ide o nekvalitný obsah. Vyznačujú sa vysokou mierou odchodu návštevníka hneď z prvej stránky – vysoký Bounce Rate. Zároveň tiež nízkou mierou prekliku vo výsledkoch vyhľadávania.

Pokiaľ však dokážete svoje PR články umiestniť na tie stránky, či magazíny, alebo blogy, ktoré publikujú aj iný obsah a zaznamenávajú dostatočnú návštevnosť, idete dobrou cestou. Pokiaľ je však gro vašej stratégie získať čo najviac spätných liniek v lacných PR textoch a PR službách, doporučujem vám túto strátégiu do budúcnosti zanechať.

Ako publikovať PR články ?

Určite na významných stránkach, ktoré nie sú primárne určené na propagačné a linkové účely. Alebo na podobných stránkach, ako sú tie vaše. Prípadne aj na blogoch kvalitných blogerov. Alebo si založte vlastný blog, prípadne sa snažte získať odkazy zo sociálnych sietí. Svoj obsah môžete šíriť aj prostredníctvom RSS kanálov, alebo prispievajte do fór. Môžete si založiť svole vlastné blogy. Je to určite náročnejšie, ale do budúcnosti sa oplatí premýšľať nad touto možnosťou.

Takmer kompletný zoznam linkbuilding stratégií - 1. časť
Google, jeho fenomén, reklama a zaujímavé video
Prečo je PPC reklama výborným obchodným kanálom.
Marketing na internete
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php