Optimalizácia – SEO – pre začiatočníkov 1.

Optimalizácia pre vyhľadávače – úvod

Optimalizácia web stránok je proces s konkrétnymi návrhmi s cieľom pre umiestňovanie webov popredných úrovniach vo vyhľadávačoch. Ak vážne podnikáte, optimalizácia vašich web stránok je nutnosťou.

Ked projektujete web stránku, musíte ju navrhnúť tak, aby sa zobrazovala čo najvyššie vo vyhľadávačoch. Znamená to viac než len zahrnutie metadát, ako sú kľúčové slová. Stránky, články, obraz celého textu, celkový dizajn, všetky hrajú dôležitú úlohu pri určovaní toho, v akom poradí bude vaša web stránka. Ak sa vaša stránka nezobrazuje v top 10 alebo 20 výsledkoch, keď vyhľadávate podľa kľúčového slova vo vyhľadávači, vaša cieľová skupina ju nenájde.

Významné množstvo návštevnosti web stránok pochádza z veľkých vyhľadávačov. Väčšina užívateľov internetu zadá do vyhľadávača frázu a pozrie sa na top 10-20 výsledkov. Zmienka blízko prvých výsledkov upúta pozornosť vašej cieľovej skupiny. A to je najvyššou prioritou.

Existuje mnoho komponentov web stránky, ktorým by ste mali venovať pozornosť pri príprave pre zaradenie do vyhľadávača. Prvý krok k zlepšeniu vášho záznamu je výber kľúčových slov, fráz, ktoré najlepšie zodpovedajú vašej web stránke.

Kľúčové slová a slovné spojenia

Kľúčové slovo je slovo, ktoré najlepšie popisuje webové stránky. Napríklad, ak vaša webová stránka je zameraná na poskytovanie informácií o psoch, vaše najlepšie kľúčové slová bude “psi, pes, ovčiak, doga, veterinár …. “. Slovné spojenia sú dve alebo viacero slov, ktorá najlepšie popisujú web stránku. Ak sa vaša web stránka zameriava na starostlivosť o psa, najlepšia fráza pre vás bude ” starostlivosť o psa”.

Pri príprave web stránok by ste sa mali sústrediť len na pár kľúčových viet ( pre každú stránku) používané v rôznych variáciach. Vyhnite sa použitiu všeobecných kľúčových slov, ktoré nebudú na vysokej úrovni vo vyhľadávačoch. Napríklad, ak vaše web stránky sú zamerané na “starostlivosť o psa” nechceli by ste používať slovo “pes” ako jedno z vašich kľúčových slov. Prečo? Pretože je to príliš všeobecné. Namiesto toho môžete použiť frázu, ako je ” tipy starostlivosti o psa” alebo ” ako sa postarať o psa”.

Musíte sa vžiť do pocitov vašich potenciálnych návštevníkov a predstaviť si, aké slová budú zadávať do vyhľadávača na nájdenie vašej stránky. Výber najlepších slovných spojení je najdôležitejším krokom k optimalizácii stránok pre vyhľadávače.

Ďalším skvelým spôsobom, ako požívať slovné spojenia je použitie unikátnych slov. Napríklad, ak ste predajca počítačov, namiesto použitia slova počítač ako klúčové slovo, použite konkrétne značky alebo modely počítača. Google Keyword tool poskytuje výborný  nástroj, ktorý vám umožní zadať kľúčové slovo a po kliku na tlačidlo získate kompletný zoznam podobných kľúčových fráz, ktoré môžete použiť.

Meta značky

META značky sú je HTML kódy, ktoré sú umiestnené medzi značkami <HEAD> a </ HEAD>  v kóde stránky. Značka Description bude obsahovať opis vášho webu. Tento popis sa zobrazí v niektorých z vyhľadávačoch, keď sa vaše stránky objavia vo výsledkoch vyhľadávania. Váš opis na stránkach by sa mal zamerať na hlavnú tému a nie všeobecné frázy. Mal by byť menší ako 200 znakov vrátane medzier.

Značky pre ALT – alternatívny obsah

ALT značka pre IMAGE – obrázok pomáha grafickému stvárneniu webu. Tieto slová sa zobrazia v mieste vašej grafiky, alebo keď vaši návštevníci majú vypnutú grafiku. Ak chcete plne optimalizovať hlavne pre Google, určite používajte ALT značky.

Značka TITLE

TITLE tag, alebo značka by mala obsahovať vaše najdôležitejšie kľúčové slová, alebo frázu. Umiestnite najdôležitejšiu kľúčovú frázu ako prvú. Každá stránka by mala mať unikátnu TITLE značku, a to takú, o ktorej ste presvedčení, že ľudia budú používať, keď vyhľadávajú. Efektívny názov značky zahrňuje iba relevantné kľúčové slová alebo frázy.Vyhnite sa výplne slov ako je napríklad a, v, vitajte a domovská stránka.

Nadpis (Heading)

Nadpisy sú použité pre oddelenie tém a pohybujú sa od <h1> až po <h6>. Ich veľkosť závisí od formátovania, ale platí, že najväčší význam pre vyhľadávače majú nadpisy h1 a h2, ďalšie už menší. Váš názov a téma stránky by mal byť zakomponovaný aj v nadpisoch – aby obsahoval dôležité kľúčové frázy, ktoré vám pomôžu vo vyššom poradí vo vyhľadávačoch.

O ďalších dôležitých elementoch web stránky, ktoré vplývajú na umiestnenie vo vyhľadávačoch sa dozviete v budúcom článku.

Čo bude vplývať na pozície vo výsledkoch vyhľadávania v budúcnosti
Rýchlosť načítania stránky môže byť faktorom pre ranking v 2010
Masívna registrácia do katalógov-má to zmysel ?
SEO-optimalizácia web stránok
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php