Čo sa dá dozvedieť o návštevníkoch webových stránok

Tak a máte svoje webové stránky. Už dokonca niekoľko rokov. Možno máte dokonca aj počítadlo návštev. Viete teda odhadnúť, koľko návštevníkov sa o o Vaše stránky zaujíma.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo zač sú tie Vaše návštevy ? Odkiaľ prichádzajú ? Čo na Vašich webových stránkach hľadajú ? Čo všetko sa dá vlastne dozvedieť o Vašich návštevách ? Poďme sa na to spoločne pozrieť. Aspoň na pár základných faktov, ktoré poslúžia k rýchlej analytike návštev. A okamžite získate takmer kompletný prehľad o návštevníkoch Vášho webu.

 1. Prehľad o návštevách
  1. Počet návštev
  2. Počet unikátnych návštevníkov
  3. Počet zhliadnutých stránok
  4. Technické vybavenie návštevníkov
  5. Krajina pôvodu
 2. Prehľad o zdroji návštev
 3. Prehľad o obsahu

Prehľad o návštevách

Sú to pravdepodobne najviac vypovedajúce štatistiky. Nieje však cieľom dozvedieť sa iba jedno číslo o počte návštev. Počet unikátnych návštevníkov Vám napovie, koľko jedinečných návštevníkov ste získali. Jednoduchým prepočtom môžete zistiť, koľko návštev priemerne k Vám vykoná jedna osoba. Počet zhliadnutých stránok je rovnako tak dôležitý ukazovateľ, nie však len tak sám o sebe. Môžete napríklad v priemere zistiť, koľko stránok si prezrie jedna osoba.

Medzi technické vybavenie návštevníkov patrí napríklad operačný systém a prehliadač, ktorý osoba používa. S týmito faktami sa môžete zamerať na optimalizovanie webových stránok pre konkrétny zoznam prehliadačov. Medzi ďalší zaujímavý fakt patrí aj krajina pôvodu návštevníka. Môžete tak napríklad zistiť, z ktorých krajín k Vám návštevy prichádzajú. A napríklad tak zhodnotiť reklamnú kampaň (či ste ju zvládli cieliť na konkrétnu krajinu). Táto štatistika Vám môže pomôcť pri rozhodovaní, či je potrebné realizovať aj inú, ako slovenskú verziu web stránok. Tiež môžete zistiť typ internetového pripojenia danej osoby, ktorá Vaše webové stránky navštívila.

Okrem už spomínaných faktov navyše môžete zistiť čas strávený na stránke, lojalitu návštevníkov, stránky ktorými návštevník prichádza na Váš web a stránky, ktorými Váš web opúšťa, čas strávený u Vás a mnohé ďalšie.

Prehľad o zdroji návštev

Pokiaľ Vás zaujíma ako sa návštevníci dozvedeli o Vašom webe a ako sa naň dostali, tieto čísla budú pre Vás nenahraditeľné. Môžu sa k Vám dostať

 1. Priamo vyťukaním adresy Vášho webu do prehliadača
 2. Cez stránku, na ktorej leží odkaz na Váš web (takzvané odkazové stránky – reffering sites)
 3. Cez vyhľadávač ťuknutím na výsledky vyhľadávania, medzi ktorými sa objaví aj Váš web

Dozviete sa, ktoré stránky sú tie, cez ktoré sa na Váš web dostávajú návštevníci, ktoré z nich sú najlepšie odkazovače, ktoré najslabšie. Môžete sa dozvedieť, cez ktoré slová vo vyhľadávači sa k Vám návštevníci dostali. A množstvo ďalších štatistík.

Prehľad o obsahu

Chcete vedieť, ktorá stránka na Vašom webe je najviac zobrazovaná ? Aký dlhý čas návštevníci trávia u Vás ? Kam klikajú keď sa nachádzajú na domovskej stránke a kam klikajú, keď sú na stránke s produktami ? Ktorá stránka je najviac zodpovedná za odchod návštevníkov od Vás ? Prehľad o obsahu Vám umožní prezrieť si v podrobných štatistikách, ako sa správajú návštevníci na Vašom webe a aký obsah ich zaujíma.

Záver

Všetky spomínané ukazovatele, štatistiky a prehľady a mnoho ďalšieho môžete o svojom webe zistiť prostredníctvom služby Google Analytics. Ak máte záujem o ďalšie informácie štatistikách a ich využití, napíšte nám e-mail do doleuvedeného formuláru. Poradíme Vám, ako ich nastaviť a pripraviť ich používanie.

Návštevnosť web stránok - bližší pohľad na správanie návštevníka
Tvorba webových stránok takmer zadarmo – 3.časť
Analýza a rozbor návštevnosti
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php