rychlost-webu-pripadova-studia

Rýchlosť načítania webu patrí medzi dôležité SEO faktory. Rovnako tak však vplýva aj na užívateľov a návštevníkov webu. Je jedným z dôležitých faktorov, prečo návštevník webu stránku opúšťa, alebo neurobí konverznú akciu. Implementujeme riešenia na báze Opensource, teda WordPress, WooCommerce a Opencart. Preto sme sa rozhodli ukázať modelový príklad, alebo prípadovú štúdiu, ako sa dá a pomocou akých postupov zrýchliť WordPress web.

Pre testovanie rýchlosti sme zvolili Pingdom tools a testovanie sme zvolili s lokality Stockholm – je nabližšie Slovensku a ukazuje výsledky takmer, ako keby bol užívateľ zo Slovenska.

Príprava a testovanie rýchlosti pred uplatnením postupov na zrýchlenie webu

rychlost-webu-pred

Použíté postupy na zrýchlenie WordPress webu

Aplikovali sme a testovali rôzne kombinácie modulov, optimalizácie veľkosti obrázkov a nastavení funkcií vo WP samotnom.

  1. Primárne sme zmenšovali veľkosti obrázkov pomocou pluginu WP smush. Následne sme obrázky ešte ručne upravovali v grafickom editore a tiež v online služby TinyJpg.com.
  2. Zobrazovanie obrázkov sme riešili cez plugin BJ Lazy Load
  3. Obrázky a ich zobrazovanie cez CDN, respektíve simulované CDN cez Jetpack Photon alebo bez vykazovalo takmer tie isté výsledky, pre nesporné výhody tohto rozšírenia sme ho však ponechali aktívny
  4. Nasledovala inštalácia W3 Total Cache a jeho vyladenie. Hoci je plugin v tomto prípade v jeho bezplatnej verzii, má neuveriteľneveľa nastavení, ktoré umožňujú mnoho kombinácií a testovania správnosti nastavení
  5. Presunuli sme načítavanie rozsiahlych skriptov až na záver stránky, aby tak návštevník nemusel čakať na ich načítanie, pretože to môže byť vykonané až na záver. Existuje na to niekoľko riešení a pluginov, urobili sme ro zásahom do funkciií v šablóne vlastnou funkciou
  6. Na optimalizáciu veľkosti CSS a JS súborov sme použili Better WordPress Minify plugin
  7. Na prečistenie zbytočných dát v databáze bol použitý WP Sweep plugin

Záver: Zrýchlenie WordPress webu

Neda sa presne vychádzať s absolútnych čísel prezentovaných týmto nástrojom Pingdom Tool, preto budeme na záver používať iba percentuálne zrýchlenie.

Pred – Stránka vo veľkosti takmer 9MB, rýchlosť načítania takmer 6 sekúnd

Po – Stránka vo veľkosti približne 4MB, rýchlosť načítania do 2 sekúnd.

Pri niektorých weboch postavených na WP sa dá uplatniť tento postup, nie vždy však funguje. Na každý web však existuje riešenie, ako ho zrýchliť. Tento konkrétny prípad je web zrýchlený o 200% súčasnej doby načítania.

Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php