Ako robiť správne budovanie odkazov

Budovanie spätných odkazov, alebo tiež linkbuilding v anglickej terminológii je činnosť, ktorou sa majiteľ stránok, alebo jeho konzultačná firma snažia dosiahnuť dva ciele.

Za prvé – Urobiť takzvanú off page optimalizáciu, pretože získavanie čo najrelevantnejších a kvalitných odkazov je v súlade zo stratégiou SEO – optimalizácie pre vyhľadávače ( spätná linka môže zvýšiť hodnotu stránky, na ktorú smeruje ).A za druhé – získať návštevnosť zo stránok, kde sa tieto spätné odkazy nachádzajú.

Aké taktiky teda existujú ? Je ich viac a začne od tých najprirodzenejších, ktoré pozná takmer každý.

Registrácia do katalógov

Pri hľadaní rád o tom, že je táto taktika vhodná, dobrá, zlá, je na internete mnoho. Ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí a názorov. A takmer každý expert má na to odlišný názor. Má teda registrácia do katalógov z dôvodu získavania spätných liniek význam ?

Dôvody prečo to robiť

 1. získate spätný odkaz
 2. môžete pozitívne ovplyvniť návštevnosť Vášho webu

Dôvody prečo to nerobiť

 • množstvo katalógov nie je spravovaných, aktualizovaných a pridávaním Vašich stránok iba zbytočne strácate čas
 • ak sa dáte nahovoriť “SEO firme” na to, že každá spätná linka je dobrá a oplatí sa, prichádzate o peniaze

V tomto článku je uvedené porovnanie počtu spätných liniek potrebných na získanie prvého miesta v Googli na slovo “perfume” / “parfém” na českom trhu a na anglickom trhu. Čítaním si uvedomíte si zásadnú vec. Ako vždy nejde o kvantitu liniek, ale kvalitu. A tiež to, že je dôležité, kto robí tvorbu spätných liniek. Či človek, ktorý sa vyzná, alebo človek ktorý pracuje systémom čím viac, tým lepšie. Treba teda vedieť, ktoré katalógy Vám za vykonanú námahu prinesú požadovaný výsledok.

Stále platí, že dôležitá je relevantnosť sekcie, kam umiestňujete odkazy a kvalita daného katalógu z pohľadu vyhľadávača (Googlu napríklad). A preto:

 1. ak je Váš web v slovenčine, registrovaním do inojazyčných katalógov zabíjate čas a mrháte financiami (aj kedy ste sa pokúšali strojovo prekladať Váš web)
 2. kvalitné katalógy spravujú ľudia, preto je úspešnosť zaradenia Vášho webu do katalógu rôzna a nikto Vám nemôže 100% zaručiť úspešnosť registrácie – ani v projekte dmoz.org
 3. ak chcete registrovať silou mocou Váš web do inojazyčných katalógov – dajte si stránky preložiť prekladateľovi a pokúste sa o registráciu, môžete získať naozaj kvalitné spätné odkazy
 4. na Slovensku je odhadom 30 kvalitných katalógov, uvádza sa, že v Čechách je viacej, do nich sa oplatí registrovať sa
 5. pri registrácii myslite na relevantnosť kategórie, kam umiestňujete odkaz na Váš web
 6. dôležitý je pútavy nadpis az hľadiska SEO taktiež vhodný anchor text

Chceli by ste viac informácií o tom, ako správne budovať spätné linky ? Stačí, keď nám zašlete Váš e-mail.

PR články

Podľa môjho názoru nadstavba horeuvedenej metódy – registrácie do katalógov. Zverejnením PR článkov na stránkach, ktoré ich prijímajú zdarma, alebo za určitý finančný obnos môžete získať slušnú kopu spätných odkazov, rovnako tak aj návštevnosť. PR články zverejňujú aj kvalitné a autoritatívne weby, takže spätná linka je vedúca na Váš web je hodnotným kúskom. Sú však dozaista spoplatňované.

Kde môžete zverejniť PR články ?

 1. PR weby, ktoré sú nespoplatňované
 2. PR weby, ktoré sú spoplatňované
 3. Weby, ktoré za zverejnenie pýtajú určitý obnos
 4. Blogy ( zverejnenie PR článku na dobrom blogu je veľmi dobrá taktika)

Aké sú možné riziká ?

Samozrejme riziká sú spojené s tým, že môžete príjsť o peniaze nesprávnym rozhodnutím, keď uvažujete o zverejnení PR článku. Asi bude zbytočné hovoriť, že PR článok by mal byť pútavý a navádzať čitateľa, aby na spätné odkazy klikol. Rovnako tak je dôležitá relevancia. Zverejňovať článok o stavebníctve na webe s lifestylom by bolo trošku scestné a bez relevancie.

A tiež chcem uviesť, že zverejňovať jeden článok na viacerých PR weboch je zbytočné, pretože vyhľadávače / Google má mechanizmus na rozpoznanie kopírovania obsahu.  Aby som bol stručný, vo výsledkoch vyhľadávania sa zobrazí iba raz. Ostatné výskyty rovnakého článku zostanú v Suplemental Indexe. Spätná linka sa zaráta iba jedenkrát. Chceli by ste viac informácií o tom, ako správne budovať spätné linky ? Stačí, keď nám zašlete Váš e-mail.

Výmena odkazov

Ide o barter medzi dvoja vlastníkmi webových stránok. Navzájom umiestnia svoje odkazy na stránkach. V súčasnosti sú takéto odkazy vyhľadávačmi nie príliš hodnotené. Môžno však poslúžia ako možnosť dodatočného získania návštevnosti. Ale to iba vtedy, ak sú výmeny vykonané medzi webmi s podobným obsahom, alebo relevantnými stránkami. Chceli by ste viac informácií o tom, ako správne budovať spätné linky ? Stačí, keď nám zašlete Váš e-mail.

Nákup odkazov

Ak máte dosť finančných zdrojov, môžete s touto taktikou pomerne rýchlo vybudovať kvalitné spätné odkazy a zvýšite aj kvalitu svojho webu. Ak však nemáte toľko financií, nezostáva nič iné, len vybrať si inú taktiku. Chceli by ste viac informácií o tom, ako správne budovať spätné linky ? Stačí, keď nám zašlete Váš e-mail.

Linkbaiting

Cieľom mnohých predajcov bolo vždy urobiť takú akciu, ktorá by sama o seba bola tak zaujímavá, že by pritiahla pozornosť más. Najlepšie by bolo, keby sa sama šírila a rozprávalo by sa o nej v každom kúte, v každom podniku, v každom obchode, v autobuse, všade. Dúfam, že neurobím reklamu, ale poznáte to : Ahoj Kikuš, naši išli na víkend preč …

Ako to premietnuť do prostredia internetu ?

Napíšete článok, zverejníte takú informáciu, ktorá bude natoľko zaujímavá, že sa o nej bude hovoriť, písať, a bude citovaná na blogoch, na webových stránkach. Ak sa pri zmienke o Vami vypustenej zaujímavej informácii objaví aj spätná linka na Váš web, vyhrali ste ! Pretože získate priamu návštevnosť a vyhľadávačom/Googlu dáte dôkaz, že Váš web jsi zaslúži ďalšie zvýšenia rankingu.

Máte nápad na zaujímavú informáciu ? Môžete ju začať šíriť. Chceli by ste viac informácií o tom, ako správne budovať spätné linky ? Stačí, keď nám zašlete Váš e-mail.

Spätné linky na sociálnych sieťach

Umiestňovanie obľúbených a vybraných článkov a prečítaného obsahu do svojich registrovaných účtov v službách ako Twitter, StumbleUpon, Digg, delicious, Vybrali.Sme.sk, Technorati a iné majú odporúčací efekt pre ďalších čitateľov a eventuálne priateľov, pokiaľ sa jedná o Facebook.

Tieto spätné linky príliš neovplyvnia Váš ranking, ale môžu pozitívne ovplyvniť čitateľnosť obsahu, ktorý odporúčate na uvedených službách. Ak chcete vedieť viac o tom, ako Facebook môže pomôcť pri ]internetovom marketingu, prečítajte si tento článok.

E-commerce sprievodca - ako predať viac ? 1. časť
Facebook skupina – 10 krokov k vytvoreniu samorastúcej skupiny
Marketing na Facebooku-ako urobiť e-shop na sociálnej sieti 1.časť
SEO-optimalizácia web stránok
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php