10 pravidiel pre perfektný redakčný systém 1. časť

Redakčných systémov (CMS), ktoré si môžete vybrať, je mnoho.  Niektorí odhadujú, že ich existuje niečo vyše 1700 typov. Každý jeden z nich má svoje špecifiká. Niektoré sú skvelé, niektoré nie tak veľmi. Redakčný systém v konečnom dôsledku veľmi vplýva na to, koľko času Vy a Vaši klienti strávia pri čítaní a úprave informácií, ktoré redakčný systém publikuje na webových stránkach.

V tomto článku na pokračovaniesa dozviete 10 zaujímavých faktov, ktoré by ste mali brať do úvahy, keď sa rozhodujete o výbere vhodného redakčného systému pre riadenie obsahu webových stránok.

10 zaujímavých faktov potrebných k výberu správneho redakčného systému

1. Redakčný systém by mal byť skutočne dobrý s ohľadom na to, aká je funkcia Vašich webových stránok

Čo požadujete od webových stránok ? Budú to primárne statické stránky, alebo online brožúra ? Katalóg, alebo blog ? Budte to plne funkčná e-commerce aplikácia ? Alebo dokonca plánujete postaviť média-stránku pnú obrázkov, videí a zvukových stôp ?

S ohľadom na účel, ktorý majú stránky spĺňať, definujte ho. Potom nájdite redakčný systém, ktorý je špecificky určený na daný účel. Ak je to blogovanie, nájdite blogovaciu platformu. Ak je hlavným účelom webových stránok prezentácia hudby, videa a obrázkov, je potrebné vybrať redakčný systém, ktorý má buď prednastavenú vynikajúcu podporu pre prácu s médiami, alebo  dokáže byť modifikovaný zásuvnými modulmi, ktoré sú vynikajúce pre prácu so spomínanými médiami. Ak plánujete založiť online obchod, eshop, platforma, na ktorej plánujete obchod založiť, by mala primárne obsahovať podporu pre funkcie eshopu.

2. S redakčným systémom by mala byť práca intuitívna

Ak priemerný užívateľ PC otvorí administračné rozhranie redakčného systému, mal by bez podrobnej technickej príručky vykonať základné operácie. Rozdielne sekcie redakčného systému by mali byť jednoznačne označené. Základy práce so stránkami, obrázkami, textami, práca s pridávaním a mazaním objektov by mala byť zrejmá užívateľovi bez podrobných návodov.

3.Administračné rozhranie by malo byť štandardné

Práca by mala byť jednoduchá. Dobrý redakčný systém by mal používať štandardné formáty pre každú sekciu. Ak sa pravá strana používa ako navigačné menu, potom by tak mali vyzerať všetky sekcie. Ak horná lišta slúži na výber akcie so stránkami, alebo objektami, potom by tomu tak malo byť v celom administračnom rozhraní.

Rovnako tak by mali byť použité názvy pre sekcie. Ak sa horná časť obrazovky volá horná lišta, mala by sa tak volať v celom redakčnom systéme. Ak sa pravý stĺpec nazýva navigačné menu, nemôže sa stať, že redakčný systém ho na istom mieste označí inak ! To by mohlo zmiasť užívateľa systému.

4.Administračné rozhranie by malo mať logickú štruktúru a prehľadnosť

Logická štruktúra predsa uľahčuje prácu. Všetky funkcie súvisiace s editovaním, alebo s navigačným panelom, alebo grafickou témou, alebo vytváraním nového obsahu by mali byť nejako spojené do logickej skupiny. Všetky funkcie spojené so stránkami sú na jednom mieste, na jednom mieste nájdete všetky obrázky, videá a podobne. Bez ohľadu na spôsob, ako redakčný systém zoraďuje elementy do skupín, letmým  poznaním architektúry by malo byť jednoduché zistiť, na akom mieste by sa hľadané veci mali nachádzať.

5. Správny redakčný systém by nemal mať tony extra funkcionalít, ktoré nevyužijete

Táto možnosť je čisto otázky osobného výberu s ohľadom na funkcie, ktoré chcete prevádzkovať na webových stránkach. Áno, stránky môžu mať pokročilé funkcie, potom by ich mal mať aj redakčný systém. Ak sa však nechystáte prevádzkovať eshop, pravdepodobne nepotrebujete redakčný systém s pripravenými funkciami pre online platby.  Ak plánujete na webovej stránke zverejňovať fotografie, nepotrebujete funkcie pre pokročilú prácu s videami. Namiesto toho, definujte skutočné potreby a nájdite riešenie na svoje potreby.

6.Správny redakčný systém by mal byť jednoduchý aj pre začiatočníka

Web dizajnéri a web developeri sú zručný, čo sa týka práce s webovými aplikáciami a vôbec s čímkoľvek v spojitosti s počítačom. Avšak veľa ich klientov pravdepodobne túto schopnosť nemá.  Možno majú skúsenosti s prácou na počítačoch, ale nie sú pravdepodobne silne technicki zdatní v high-tech aplikáciách a technológiách. Administrátori môžu mať vytipovaný jeden konkrétny redakčný systém, ktorý sa im osobne zdá ten naj, avšak ich klienti ho môžu vnímať ako nejasný, ťažký na pochopenie a komplikovaný. Vždy si klaďme otázku – vedeli by redakčný systém používať aj Vaši rodičia ? Uvažujem o tom preto, lebo osobne viem, že moji rodičia vedia používať kancelársky balík, ale nie sú technicki nadaní. Som ale presvedčený, že existujú aj také redakčné systémy, v ktorých je zložitosť práce rovnaká, ako napríklad v textovom editore, alebo v tabuľkovom procesore (Napríklad Word, Excel, Calc, Writer).

Chcete vedieť o ďalších bodoch, ktoré patria do desiatky dôležitých charakteristík pre správny výber redakčného systému ? Prečítajte si pokračovanie článku – 10 pravidiel pre perfektný redakčný systém 2. časť

Výborný redakčný systém - máme pre Vás tip
Marketing na Facebooku-ako urobiť e-shop na sociálnej sieti 1.časť
10 pravidiel pre perfektný redakčný systém 2. časť
Redakčný publikačný systém
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php