10 excelentných možností pre redakčný systém

V tomto článku uvediem 10 typov redakčných systémov, ktoré môžete implementovať a postaviť na nich svoje webstránky. Existujú s voľne dostupným kódom pod licenciou GPL. Sú programované ako ľahké univerzálne platformy takmer pre všetky situácie, ale sú rozšíriteľné a prispôsobiteľné konkrétnemu zákazníkovi a konkrétnemu projektu. V článku Výborný redakčný systém a Pravidlá pre redakčný systém som písal o 10 zásadách, ktoré by mal spĺňať perfektný redakčný systém. Podľa uvedených pravidiel si preto môžete vybrať taký, ktorý presne vyhovuje riešeniu, ktoré hľadáte. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že máte dve možnosti. Zvoliť si komerčný produkt pripravený presne Vám na mieru, alebo vybrať si riešenie s otvoreným kódom, ktoré je pomocou dostupných rozšírení upraviteľné na mieru. Nasledujúci text predstaví práve takých 10 základných typov redakčných systémov.

1. WordPress

WordPress a jeho súčasná forma bola vyvinutá z pôvodnej blogovacej platformy do plnohodnotného redakčného systému. Hoci je primárna funkcia stále blogovanie, s pomocou rozširujúcich modulov je možné na tejto platforme postaviť čokoľvek od firemných stránok, katalógov, galérií, až po e-shopy. Administračné rozhranie je intuitívne, s množstvom funkcií logicky ladených do sekcií. Je kompatibilný so štandardmi. Stránky, ktoré generuje tento systém sú jednoduché a rýchlo sa načítavajú. Miesto, kde WordPress skutočne žiari, je dokumentácia. Kódex je rozsiahly, pokrýva všetko od jednoduchých inštrukcií, na používanie až po vytváranie rozširujúcich modulov so zložitými funkcionalitami.  Má celosvetovú podpornú komunitu, zároveň vśak rozsiahle slovenské a české podporné stránky, kde množstvo administrátorov rieši problémy bežných užívateľov. Veľkou výhodou je základná inštalácia s minimom databázových tabuliek, čo umožňuje tomuto systému rýchly beh pri jednoduchých prezentačných stránkach, avšak obmedzuje ho pri použití riešenia pre zložité internetové obchody. Má výbornú slovenskú podporu, jazykové verzie v slovenčíne, je pravidelne aktualizovaný a bezpečnostné chyby sú opravované.

2. Radiant CMS

Radiant je postavený na Ruby on Rails. Je skutočne výnimočne dobrý v budovaní jednoduchých stránok s neobmedzeným množstvom záznamov. Blogovacia funkcia a galérie sú pridávané cez takzvané rozšírenia. Administračná sekcia je jednoduchá, logicky usporiadaná. V súčasnosti je Radiant limitovaný vo funkcionalitách, takže je nepravdepodobné, že skončíte pri nejakej funkcionalite, ktorú nepotrebujete. Rozšírenia sú budované v Ruby on Rails, čo otvára množstvo možnosti pre budúcnosť. Slabá slovenská podpora.

3. SilverStripe

SilverStripe je plnohodnotný redakčný systém schopný vyrobiť čokoľvek. Je postavený na Sapphire framework, čo ho robí veľmi prispôsobiteľným. Jednou z veľmi zaujímavou vlastnosťou je, že dizajnér dokáže prispôsobiť administračné rozhranie klientovým potrebám tak, aby boli viditeľné len tie možnosti a funkcie, ktoré bude klient potrebovať. Treba však pripomenúť, že podobnú vlastnosť prispôsobenia administraćnej sekcie ponúka aj systém WordPress a Drupal pomocou rozširujúcich modulov. Slabá slovenská podpora.

4. Joomla!

Joomla je považovaná za najpopulárnejší redakčný systém s otvoreným kódom, ktorý je v súčasnosti používaný. Administračná sekcia je jednoduchá a intuitívna. Je rozdelená do niekoľkých sekcií na riadenie článkov, stránok, menu, a iného obsahu – galérií a podobne. Joomla má množstvo pluginov k použitiu, ktoré rozširujú jej funkcionality. preto je na tomto redakčnom systéme možné postaviť firemné stránky, portály, realitný portál, komunitný portál, e-shop, katalóg, či čokoľvek iné.  Jedným z veľkých nedostatkov systému je tabuľkový dizajn. Má však širokú slovenskú komunitu a je veľmi flexibliný. Pri rozsiahlych stránkach je tento systém lepší ako Drupal, či WordPress.

5. TYPOlight

TYPOlight používa technológiu PHP5 a Ajax obsahuje fukncionality pre statické stránky, blogy, newslettery, kalendáre a iné spomedzi mnohých ďalších. Administračná sekcia je intuitívna napriek tomu, že obsahuje nespočetné množstvo funkcií. K vyhotoveniu akcie je možné použiť rôzne skratky/shortcuty. TYPOlight môže vyzerať príliš zložito na prvý pohľad. Hoci nie je príliš komplikovaný, obsahuje veľké množstvo funkcií, čo je z dôvodu možností nastavenia takmer všetkého, čo redakčný systém obsahuje. Je na ňom postavených množstvo komerčných projektov, aj veľkého rozsahu. Ide skutočne o špičkový produkt, má množstvo spoločného z TYPO3. Tento systém používa aj riešenie pre niektoré súkromné televízie.

6. Drupal

Drupal ďalší mocný nástroj pre redakčný systém vhodný pre prezentačné stránky, či e-commerce stránky. Administračné rozhranie je neskutočne jednoduché, s logicky organizovanými celkami na vytváranie a riadenie stránok, účtov, galérií a ďalšieh. Nemá WYSIWYG editor v základnej inštaláciu, dá sa však implementovať prostredníctvom rozširujúcich modulov. Drupal podobne ako WordPress má rozsiahlu slovenskú a českú podporu, množstvo rozširujúcich modulov, ktoré ho dostávajú až ďaleko za úroveň bežného redakčného systému. Kód stránok, ktoré generuje Drupal je však viac komplexnejší a menej sémantický, ako by sa na jednoduchý redakčný systém patrilo.

Ďalšie redakčné systémy

Frog

Textpattern

ExpressionEngine

CMS Made Simple

Pokus o zhodnotenie a vhodnosť použitia jednotlivých systémov

V tabuľke je uvedené hodnotenie len tých redakčných systémov, ktoré majú širokú podporu, slovenské, či české fórum. Známkovanie je ako v škole, najlepšia je jednotka, najhoršia päťka.

Prezentačné stránky Eshopy E-commerce rozsiahle weby Podpora Inštalácia Náročnosť práce Vývoj
WordpPress 1 2 3 1 1 1 1
Drupal 1 2 3 2 1 1 2
Joomla 2 1 1 3 2 2 3
Typo3/TYPOlight 2 1 1 3 2 3 1

Pre profesionálov:

Detailné porovnanie jednotlivých CMS systémov, aj mnohých iných, ktoré tu neboli spomenuté nájdete na stránkach http://www.cmsmatrix.org/

Výborný redakčný systém - máme pre Vás tip
10 pravidiel pre perfektný redakčný systém 2. časť
10 pravidiel pre perfektný redakčný systém 1. časť
Redakčný publikačný systém
Kde nás nájdete
Odkazy
Sme na Facebooku
css.php